Haberler

Anasayfa Haberler

Hektaş Güven Veriyor: JCR Eurasia Rating Hektaş’ın Notunu Yükseltti

 

JCR Eurasia Rating periyodik gözden geçirme sürecinde, Hektaş’ın uzun ve kısa vadeli ulusal notlarını 'AA (Trk)' ve 'A-1+ (Trk)' olarak yukarı yönlü revize ederek notlara ilişkin görünümleri 'Stabil' olarak belirledi.

Japon FSA (Finacial Services Agency) tarafından yetkilendirilmiş, ABD SEC (Securities and Exchange Commission) tarafından tanınan uluslararası bir derecelendirme kuruluşu olan JCR Eurasia Rating, periyodik gözden geçirme sürecinde, Hektaş’ı ulusal ve uluslararası ölçekte yatırım yapılabilir kategorisinde değerlendirdi. Değerlendirme sonrasında Hektaş’ın uzun vadeli ulusal notunu ‘AA (Trk)’, kısa vadeli ulusal notunu ise ‘A-1+ (Trk)’ olarak yukarı yönlü revize etti.  

Konuyla ilgili yapılan basın açıklaması ve KAP bildiriminde, Hektaş’ın sürdürülebilir başarısı, sürekli olarak geliştirilen ürün gamı, Ar-Ge yatırımlarına aralıksız olarak devam etmesine dikkat çekildi. 

Açıklama da ek olarak; 11.07.2019 tarihinde Hektaş yönetim kurulunun aldığı kararda, bedelli sermaye artırımı yapılarak 2019 yılı içerisinde yaklaşık 150 milyon TL kaynak sağlanmasının planlanması ve bedelli sermaye artışı sürecinin tamamlanmasıyla güçlenecek olan öz sermayeye dikkat çekilerek, yapılan tüm değerlendirmeler sonrasında  Hektaş’ın uzun vadeli ulusal notu ‘AA (Trk)’ olarak yukarı yönlü revize edilerek, bu notun uzun ve kısa vadeli görünümü ise ‘Stabil’ olarak belirlendiğine yer verildi.

Hektaş’ın uluslararası notları ise ülke notu üst sınır olarak gözetilerek ‘BBB- (Negatif)’ olarak tayin edilmiştir.

Hektaş’ın hakim ortağı konumundaki OYAK’ın, ihtiyaç oluşması halinde firmaya destek sağlama konusunda istekli olduğu, OYAK’ın farklı sektörlerdeki güçlü varlığı, geniş aktif büyüklüğü ve iç kaynak yaratma kapasitesi, güçlü ve koordine olan merkezi yönetim yapısı dikkate alınarak; Hektaş’ın desteklenme notu JCR Eurasia Rating notasyonuna göre (2) olarak belirlendi.  

Derecelendirme neticeleriyle ilgili daha fazla bilgi için linke tıklayabilirsiniz.

http://www.jcrer.com.tr/Upload/Files/Reports/20190918092554_jcrer_hektas-basin-duyurusu-2019.pdf

Kamuoyu Aydınlatma Platformu'nun özet bilgisine buradan ulaşabilirsiniz.