Haberler

Anasayfa Haberler

Fındıktaki “Külleme” tehlikesi Hektaş öncülüğünde Ordu’da masaya yatırıldı

Özellikle son yıllarda ürün veriminde ve kalitesinde düşüşlere neden olan “Külleme” hastalığı, Hektaş’ın himayesinde 3 Nisan’da Ordu’da gerçekleştirilen “Fındıkta Külleme ve Çözümleri” konulu çalıştayda masaya yatırıldı. Çalıştay, fındığın üretiminden tüketim aşamasına kadar sektörle ilgili, aralarında kurum ve kuruluş temsilcileri ile araştırmacı ve akademisyenlerin de yer aldığı önemli paydaşları bir araya getirdi.

 

“Fındıkta Külleme ve Çözümleri” çalıştayına, Hektaş İç Anadolu Bölge Müdürü Murat Sonay Akarsu, Karadeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Aydın ve Ordu Üniversitesi’nden Dr. Arzu Sezer’in yanı sıra Hektaş’tan Özgür Koyuncu, Isagro’dan Federico Simonetta ile Ferrero’dan Gökhan Arıkoğlu konuşmacı olarak katıldı. Çalıştayda fındık üreticilerinin görüşleri de alındı. Fındık bahçelerimizin bugününü ve geleceğini tehdit eden külleme ile mücadelenin önemine dikkat çekilen çalıştayda bu mücadelenin, Türk fındığının geleceğinin garanti altına alınması için önemli olduğuna vurgu yapıldı. 

 

Çalıştayın ardından külleme hastalığıyla etkin mücadele için alınması gereken tedbirler şu şekilde sıralandı;

 

  • Kültürel Tedbirler: Hastalıklı bitki artıklarının temizlenmesi, yok edilmesi, bahçelerde yabancı ot mücadelesinin yapılması.
  • Entegre Mücadele: Fındık bahçelerinde hastalık etmeninin gelişmesini engelleyecek şekilde bahçelerde iyi havalanma ve güneşlenme sağlayacak budama, seyreltme, dip sürgünü temizliği, dikim aralıkları gibi işlemlerinin usulüne uygun yapılması.
  • Kimyasal Mücadele: Kalıntı problemi oluşturmayacak şekilde etkin ilaçlama programının oluşturulması gerekmektedir. Hektaş’ın Domark 10 EC isimli fungisitinin fındıkta külleme mücadelesine yönelik etiket genişletmesi devam etmektedir.
  • Kalıntı Yönetimi: AB ülkelerince kabul edilen EPPO’nun kabul ettiği MRL değerlerinin dikkate alınması ve ilaçlama programlarının bu değerleri aşmayacak şekilde düzenlenmesidir.